Před vyšetřením měli
Jelikož má naše organizace mnoho nových členů, jsou následující řádky určeny převážně jim. V případě jakékoliv nejasnosti neváhejte kontaktovat svého zdravotního referenta.
Na základě stanoveného plánu ošetření včel v ZO Lovosice, proběhlo třetí ošetření ve dnech 9. - 11. prosince. Byť se jednalo o plošné ošetření, některá včelstva byla ošetřena fumigací, jiná aerosolem.
Týden po aplikaci léčiva došlo k vyčištění a vrácení podložek. Měl, která se shromažďuje na podložkách na dnech úlů, se odebírá minimálně měsíc po vložení čistých podložek (v případě naší organizace cca. 18. leden). Při odběru je třeba získat všechnu měl napadanou na podložku na dně. Není přípustné odebírat měl přímo ze dna pouze jejím vymetáním. Na podložky padá v zimě jednak měl, ale i mrtvolky včel. Mrtvolky se v tomto případě nevyšetřují, proto je třeba z měli mrtvé včely odstranit. Je-li na podložce jen několik mrtvolek, vyberou se snadno. Při větším množství včel v měli je nejvhodnější všechnu měl z podložky přesypat přes mřížku nebo cedník s dostatečně velkými oky, aby propadli roztoči.
Odebranou měl je nutné vysušit, aby neplesnivěla. Měl nejlépe uschne na novinách při běžné teplotě. Nesušte měl na topení. Jinak se vosk ohřeje a slepí. Pokud měl zůstane v hrudkách, nelze z ní zjistit skutečný počet roztočů.
Vysušené vzorky sesypeme do obalů. Vhodné jsou kelímky od jogurtů a podobných produktů, uzavřené prodyšnou tkaninou, která je fixována nejlépe gumičkou. Zcela nevhodné jsou neprodyšné nebo snadno mechanicky poškoditelné obaly.
V případě, že máte více stanovišť je nutné odevzdat vzorky za každé stanoviště zvlášť.
Pokud máte zájem o vyšetření na mor včelího plodu, je nutné tuto skutečnost při odevzdání měli nahlásit (cena bude účtována dle ceníku laboratoře, která vyšetření provede).
Vzorky s mělí se odevzdávají na členské schůzi, která proběhne 27. ledna.
Zdroj: VÚVč Dol