Expozice Skalka

Kdo je největší nepřítel včely?
Proč se včely rojí?
Jak včely vidí?
Jak včely mluví?
Kolik včel je v jednom úle?
Jak dlouho žije včela?
Kolik medu dá jedno včelstvo?
Co dělají včely v zimě?
Co mám dělat, když mě bodne včela?
Včely se rojí, mám utíkat?
Proč mají včely žihadlo?
Jak dělají včely med?
Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi na zámku Skalka ve Vlastislavi, kde je umístěna stálá expozice včelařství. Záměrem expozice je představit aktivity včelařů, které vycházejí z pojetí „Včelařství jako kulturní tradice“ a respektování významu organizace a řádu, který vládne ve společenství včel již miliony let.
Návštěvníci se seznámí s životem včel na panelech z Výzkumného ústavu včelařského, s.r.o. v Dole u Libčic nad Vltavou. Panely vytvořil zkušený rakouský včelař, učitel a fotograf Heinrich Gritsch. VÚVč.,s.r.o., zakoupil licenci na zhotovení české verze těchto panelů.
Dozvíte se například, proč mají včely žihadlo, jak včely dělají med a samozřejmě o jejím významu na opylení rostlin a o včelích produktech, především medu .

Zámek Skalka ve Vlastislavi je uprostřed krásné české krajiny a na turisticky přístupném území.

Zámek Skalka, stojící na východním okraji obce Vlastislav u Lovosic, by sám o sobě asi zaujal menšinu turistů. Oproti jiným regionálním zámečkům však má tři velké výhody. Jednak stojí pod skálou, nad níž se dodnes tyčí věž bývalého stejnojmenného hradu, jednak má ve své historii „potřebnou“ pikantní kapitolu – ve druhé polovině 20. století zde býval tajný archiv StB –, jednak je po dlouhých desetiletích zase přístupný veřejnosti: v jeho interiérech je umístěna expozice hradů Českého středohoří. V bezprostřední blízkosti Vlastislavi se navíc nachází čtveřice mimořádně atraktivních hradů: Házmburk, Košťálov, Oltářík a Ostrý.

Více nejen o výstavě www.zamekskalka.cz

Výstava včelařství


 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie